Fenomen Social Proof – każdy biznes to wykorzystuje.

Co to jest Social Proof?

Social Proof czyli społeczny dowód słuszności. Po polsku już nie brzmi tak dobrze i jasno. Co kryje się za tym pojęciem? To psychologiczny i socjologiczny fenoment, polegający na tym, że ludzie podążają w swych działaniach w określonych sytuacjach tak samo jak inni. Termin po raz pierwszy pojawił się w publikacji Roberta Cialdiniego, profesora psychologii i marketingu, w 1984 roku w książce pt. „Influence: The Psychology of Persuasion”. Według R.Cialdiniego social proof czyli społeczny dowód słuszności to jeden z najmocniejszych konceptów perswazji, nakłaniający ludzi do podjęcia określonej akcji zakupowej produktu lub usługi.

Aby lepiej zrozumieć działanie ludzkiej psychiki warto przyjrzeć się wielu eksperymentom, których notabene etyczny wymiar wzbudzał w środowiskach psychologów sporo kontrowersji. Jednym z takich eksperymentów był test Solomona Ascha. 

Jakie z tego wnioski?

Ludzie podlegają wpływom, chcą się dopasować do większości, wierzą, że grupa/większość ma lepsze informacje, bądź wiedzę niż oni sami. Social proof zatem to swego rodzaju typ konformizmu. W sytuacji niepewności sprawdzamy co robią i jak reagują inni. 

Co z tego wynika dla biznesu?

Po pierwsze – spójrz na Allegro, czytasz opinie o danym sprzedawcy przed zakupem? Sprawdzasz ile ma opinii? Ile pozytywów, ile negatywów? To przykład tego, jak działa dowód słuszności – w tym przypadku liczba opinii, tematyka, sposób pisania, do czego odnosiły się negatywy i pozytywy. Sprawdzamy w ten sposób wiarygodność, zaufanie jakie zdobył dany sprzedawca u swoich użytkowników. Jeśli opinii negatywnych jest sporo i są one aktualne – zapewne poszukasz lepszego sprzedawcy. Nie chcesz przecież ryzykować.

Po drugie – spójrz na strony biznesów oferujących usługi B2B. Każdy z nich chwali się ilością użytkowników/klientów, pokazuje brandy jakie obsługuje. Kupując usługę wiążąc się z dostawcą na dłużej rozważasz wiele aspektów, jednym z nich jest właśnie potwierdzenie mocy biznesowej poprzez społeczny dowód słuszności: jakie marki, jak dużo ich dana firma obsługuje.

Po trzecie – testimoniale czyli opinie wiarygodnych czy też znanych użytkowników. Jeśli ktoś z imienia i nazwiska poleca czyjeś usługi i się pod tym podpisuje – potwierdza to wiarygodność i zaufanie.

Po czwarte – oceny użytkowników i tu znów przykład Allegro, gdzie ilością gwiazdek możemy oceniać poszczególne aspekty realizacji zlecenia. Identycznie w przypadku ocen produktów wraz z komentarzami.

Po piąte – wszelkiego rodzaju nagrody, certyfikaty, wyróżnienia. To kolejne potwierdzenia słuszności wyboru, które używają biznesy. Wszelkiego rodzaju labele „eko”, „klasa energetyczna” etc. przemawiają do użytkownika, bo są przedstawiane w przyjaznej formie ikonograficznej.

Po szóste – liczby. Sprzedaliśmy już 40000 produktów X, wykonaliśmy 10000 wysyłek, podnieśliśmy konwersję o 40% – przykładów można mnożyć w nieskończoność. Czy liczba followersów na YT czy na FB ma znaczenie? Dla wielu tak i daje to sygnał użytkownikom, że serwis nie jest „znikąd”. 🙂 Nawet ilość wyświetleń oferty daje pogląd na popularność danego produktu (znów przykład Allegro).

Czy wiesz, że każdy z tych drobnych wydawałoby się elementów ma wpływ na konwersję? I to czasami niebagatelny. Wykorzystanie tego na swojej stronie internetowej to w zasadzie niezbędnik. Niekiedy wpływ dodania tego rodzaju dodatków na witrynie powoduje wzrost konwersji nawet o kilkanaście procent. Nie ma tu „złotej” i uniwersalnej reguły, którą by można było zaserwować – wszystko zależy od specyfiki Twojego biznesu, budowy strony, silnika sklepu.

Notipack może Ci pomóc w rozwiązaniu kilku kwestii związanych z Social Proof (i nie tylko). Warto przekonać się za darmo, zakładając konto. 🙂 Jeśli szukasz narzędzia do społecznego dowodu słuszności, narzędzia do opinii użytkowników – wypróbuj Notipack.

 

Rozpocznij dyskusję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *